Jagoda/Borówka Czarna( szw. blå bär) - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czarna jagoda, czernica. Roślina jest szeroko rozprzestrzeniona w Azji, Europie i Ameryce Północnej na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym.
Czym jest? - Chyba każdy wie. W Szwecji znajdziemy taką sama jagodę co w Polsce, z tym że w większej ilości

Gdzie występuje? - W młodnikach, wycinkach, pod liniami wysokiego napięcia,także w starych borach. Najczęściej szuka jej się na rzadko zalesionych młodym drzewostanem stokach.
Kiedy trwa sezon? - Sezon zaczyna się zazwyczaj na przełomie lipca/sierpnia, kończy się na przełomie sierpnia/września. Im dalej na północ, tym większa szansa na późniejszy start. Bywają lata, gdy skupy zaczynają przyjmować jagodę pod koniec lipca, a są sezony, gdy trzeba czekać jeszcze trochę po rozpoczęciu sierpnia. Jagód nadaje się do zbioru aż do pierwszych przymrozków, które mogą wystąpić w sierpniu, jak i na początku września.
Jak zbierać? - Jagodę zbieramy za pomocą zbieraczek/grzebieni, które są w Szwecji całkowicie legalne. Zawartość zbieraczki wysypujemy co jakiś czas do wiaderka, a gdy to się wypełni, do worków jutowych, skrzynek (do pobrania na każdym skupie) bądź czegokolwiek innego nadającego się do tego celu. Jagody nie musimy czyścić z liści i drobnych gałązek, co jest dużym plusem, w porównaniu do moroszki. Niektórzy skupujący nie przyjmują jagody zmieszanej ze zbyt dużą ilością borówki brusznicy, wilczej jagody bądź innymi owocami runa, o czym należy pamiętać.
Jaka jest cena? - Cena jest zależna od roku, ponadto na początku sezonu jest zazwyczaj niższa niż pod jego koniec. Bywają lata, że na początku skupy płacą 8-9 koron za kilogram, choć zazwyczaj początkowa cena nie była niższa niż 10 koron. Może ona z czasem wzrosnąć do ok 20 koron za kilogram. Możemy przyjąć, że średnio za kilogram dostaniemy kilkanaście koron.
Jak dużo zbieramy? - Zależy od urodzaju, doświadczenia i pracowitości. Jeśli nie ma klęski nieurodzaju i trafimy na przyzwoite miejsce, uzbieranie kilkudziesięciu kg nie powinno stanowić wielkiego problemu. Rekordziści potrafią zebrać grubo ponad 100 kg dziennie, jednak początkujący nie powinni nastawiać się na tak pokaźne zbiory. Z kolei w przypadku słabego urodzaju, niskich cen i małego doświadczenia połączonego z niską motywacją, możemy mieć problemy z uzbieraniem na bieżące wydatki.