Borówka brusznica

Dział dedykowany informacjom związanym ze zbieraniem runa leśnego. Sposoby, techniki zbierania, sprzęt, zbieraczki, skupy, ceny skupu - wszystko co najważniejsze dla zbieracza znajduje się w tym dziale.

Borówka brusznica

Postprzez berry hunter » 25 lut 2018, o 12:03

Temat o borówce i wszystkim, co z nią związane.

Borówka brusznica (borówka czerwona, borówka, szw. lingon) - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Występuje w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. W Polsce jest pospolita zarówno na niżu, jak i w górach. W większości kraju znana potocznie jako borówka, w niektórych rejonach Polski - jako gogodze.

Obrazek

Czym jest? - Jak sama nazwa wskazuje, jest gatunkiem borówki. W trakcie dojrzewania staje się czerwona, by osiągnąć ostatecznie bordowy kolor. W Szwecji bardzo pospolita.

Gdzie występuje? - Właściwie wszędzie, jednak zbiera się ją najczęściej w dobrze naświetlonych młodnikach i wycinkach. Bardzo lubi obficie owocować wokół pniaków po wyciętych drzewach. Często rośnie po sąsiedzku z jagodą, przez co trudno czasem uniknąć ich mieszania podczas zbiorów.

Kiedy trwa sezon? - Sezon na lingon zaczyna się na przełomie sierpnia i września i trwa zazwyczaj do przełomu września i października. Czasem skupy przyjmują ją nawet w drugiej połowie października. W przeciwieństwie do jagody dość dobrze znosi przymrozki, a co wytrwalsi zbieracze nieraz zbierają ją gdy leży już śnieg, co w północnej Szwecji może nastąpić już pod koniec września.

Jak zbierać? - Borówkę zbieramy bardzo podobnie jak jagodę - za pomocą legalnych w Szwecji zbieraczek. Owoce są jednak twarde i mogą "odpryskiwać" przez co trzeba zastosować nieco inną technikę prowadzenia maszynki. Ponadto w zbiorach często przeszkadzają kamienie i gałęzie. W przeciwieństwie do jagody nie puszcza tak łatwo soku, więc jej transport jest łatwiejszy i nie tracimy na wadze.

Jaka jest cena? - Jest niższa od ceny jagody. Zazwyczaj nie przekracza 10 kr za kilogram, choć nierzadko osiąga pułap ok 12 kr. Dolny pułap stanowi ok 6-7 kr. Zdarza się jednak, że potrafi zbliżyć się do 20 koron, jednak jest to rzadkość i nie należy się na to nastawiać.

Jak dużo zbieramy? - Zbiory powinny być większe niż w przypadku jagody. Jak zawsze decydującą rolę odgrywa urodzaj, doświadczenie, pracowitość i szczęście zbieracza. Zebranie kilkudziesięciu kg dziennie nie powinno stanowić problemu. W przypadku przyzwoitego urodzaju można przekroczyć 100 kg, a rekordziści potrafią przekroczyć 200 kg dziennie, jednak wymaga to dużej wprawy i znalezienia odpowiedniego miejsca.
berry hunter
 
Posty: 20
Dołączył(a): 20 lut 2018, o 14:38

Re: Borówka brusznica

Postprzez RobertR » 17 lut 2021, o 23:30

Najważniejsze informacje o borówce zostały już opisane, dodam tylko że jest podobna roślina - Mącznica lekarska (szw. Mjölon). Od brusznicy różni się m.in. długimi pędami (do metra długości) płożącymi się po ziemi. W Szwecji można ją zobaczyć rosnącą na skarpach przy drogach gdzie tworzy zwarte dywany. Liście mącznicy stosuje się do celów leczniczych, natomiast owoce nie są spożywane. Nie mam zdjęcia tej rośliny ale obraz powyżej prawdopodobnie omyłkowo ją przedstawia zamiast brusznicę.

Dodam kilka fotek borówki brusznicy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 28 lut 2021, o 09:05 przez RobertR, łącznie edytowano 2 razy
RobertR
 
Posty: 101
Dołączył(a): 12 cze 2020, o 14:10

Re: Borówka brusznica

Postprzez qwerty63 » 19 lut 2021, o 01:47

Świetne spostrzeżenie, rzeczywiście na pierwszym zdjęciu w temacie nie mamy brusznicy tylko prawdopodobnie ową mącznicę. Obie nazwy, polska i szwedzka mjölon mają w temacie mąkę :)
Ciekawostka: za kilogram brusznicy w 2019 od 29. 09 płacono 25kr czyli nieco ponad 10zł :)
qwerty63
Administrator
 
Posty: 110
Dołączył(a): 4 lut 2013, o 22:43

Re: Borówka brusznica

Postprzez RobertR » 20 lut 2021, o 14:08

Nazwa mącznicy nawiązuje prawdopodobnie do mącznego miąższu owoców.
Innymi owocami które początkujący zbieracz może pomylić z lingonem jest hönsbär (pol. Dereń szwedzki). Wprawdzie owoce nie są trujące ale podobnie jak owoce mącznicy nie znalazły uznania wśród ludzi. Dawniej Szwedzi używali je do karmienia świń i kur, ale nie widziałem żeby występowała w większej ilości ( höns - kura, kurczak, drób).

Obrazek
hönsbär
Obrazek
RobertR
 
Posty: 101
Dołączył(a): 12 cze 2020, o 14:10


Powrót do Zbiory - informacje, prognozy urodzaju, porady dotyczące zbierania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron